FAQ — wszystko, co chcesz wiedzieć o działaniu fotowoltaiki.

Nie wiesz, dlaczego warto zamontować instalację fotowoltaiczną? Chcesz poznać zalety fotowoltaiki i jej wady? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania.

Cała instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów:

  1. Paneli zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w prąd stały.
  2. Inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny wykorzystywany przez urządzenia elektryczne.
  3. Zabezpieczenia przeciwnapięciowego.
  4. Z przewodów rozprowadzających prąd.
  5. Elementów montażowych.

Dobór instalacji fotowoltaicznej uzgadniany jest z klientem na bazie informacji zebranych przez naszą firmę. Sugerujemy, gdzie zamontować panele, jakie panele wybrać i w jakiej ilości, by zapewnić odpowiednią moc instalacji. Nasz audyt umożliwia ustalenie, jak duże jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie. Każda instalacja powstaje według indywidualnego projektu i odpowiada na potrzeby klienta.

Praca fotowoltaiki zależy od ilości słońca, dlatego jej wydajność wzrasta w sezonie wiosenno-letnim, a nadwyżki energii odprowadzane są do elektrowni. Zimą ilość wytwarzanego prądu maleje, dlatego fotowoltaika pokryje część zapotrzebowania na prąd, ale nie daje pełnej niezależności. Można natomiast jesienią i zimą, przy rozliczeniu rocznym czy półrocznym, skorzystać ze znacznej części wyprodukowanych nadwyżek. Warto też pamiętać, że panele pochłaniają nie tylko bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ale także to rozproszone. Dlatego wcale nie trzeba słonecznej pogody a, tak czy inaczej, instalacja generuje bardzo duże oszczędności. Ponadto klimat w Polsce nie wiąże się z częstymi i znaczącymi anomaliami pogodowymi. Ewentualny grad czy silny wiatr bardzo rzadko doprowadza do zniszczenia instalacji.

Obecnie produkowane i instalowane panele fotowoltaiczne mają gwarancję na 10 do 15 lat, co nie oznacza, że po tym okresie nie działają wydajnie. Ich żywotność pozwala nawet na 40 lat korzystania z taniego prądu, a średnia utrata wydajności paneli w skali roku wynosi od 0,35% do 0,5%. Po 25 latach dobre panele fotowoltaiczne zapewniają ok. 80% swojej pierwotnej wydajności. Warto więc korzystać z usług wiarygodnej firmy, która proponuje sprawdzone panele fotowoltaiczne.

Oba systemy montuje się na dachu albo na przygotowanym na gruncie stelażu, oba też czerpią energię ze słońca. Jednak panele fotowoltaiczne przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, dokładnie tą, która trafia do gniazdka i zasila wszelkie urządzenia elektryczne. Kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną w cieplną, czyli przede wszystkim podgrzewają wodę użytkową albo wspomagają centralne ogrzewanie. Fotowoltaika jest więc bardziej kompleksowym rozwiązaniem, bo prąd wykorzystać można do podgrzania zasobnika wody czy pompy ciepła.

  1. Oszczędność. Panele produkują darmowy prąd. Jej montaż przyczyni się do
    obniżenia rachunków.
  2. Przepisy pozwalają na odliczenie kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku.
  3. Fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości.
  4. Inwestor może uzyskać dopłatę na zakup instalacji fotowoltaicznej między innymi z programu „Mój prąd”. Formalności można zlecić naszej firmie.
  5. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną bez negatywnych skutków ekologicznych.
  6. Instalacja fotowoltaiczna pracuje cicho, można ją montować na gęsto zabudowanych osiedlach.
  1. Panele fotowoltaiczne produkują prąd tylko za dnia. W nocy trzeba korzystać z nadwyżek prądu magazynowanych w zakładzie energetycznym.
  2. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest możliwy przy odpowiednim kącie nachylenia dachu, wystarczającej jego powierzchni oraz przy korzystnym położeniu względem słońca.
  3. Panele fotowoltaiczne muszą być czyszczone około 2 razy do roku, by nie zalegała na nich warstwa kurzu, liści albo ptasich odchodów.

Prosumentem jest osoba, która produkuje, ale także wykorzystuje wytworzony przez instalację fotowoltaiczną prąd.

Instalacji fotowoltaicznej nie można zainstalować, jeśli zleceniodawca nie ma prawa do nieruchomości. Dom lub grunt musi być jego własnością, może być też wynajmowany lub dzierżawiony. Duże zacienienie działki lub/i zły stan techniczny dachu także uniemożliwia montaż fotowoltaiki.

Fotowoltaikę można zamontować na skośnym lub płaskim dachu budynku albo na specjalnej konstrukcji na działce.

Instalacja gruntowa jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli fotowoltaika na dachu nie będzie wydajna ze względu na kąt nachylenia czy orientację względem świata. Nie zawsze też stan dachu pozwala na jego obciążenie panelami fotowoltaicznymi. W przypadku instalacji gruntowej z powodzeniem stosuje się dwustronne moduły fotowoltaiczne (ang. bifacial) Jolywood. Pozwalają one na zwiększenie uzysku energii i obniżenie kosztów produkcji prądu. Tylna strona modułu bifacial pokryta jest powłoką pochłaniającą światło, dlatego promienie słoneczne absorbowane są z dwóch stron. Dzięki temu do produkcji prądu zużywane są promienie słoneczne padające bezpośrednio na moduły, promienie odbite od podłoża i promienie rozproszone, które docierają do tylnej strony paneli fotowoltaicznych.

Koszt montażu paneli fotowoltaicznych zależy od oczekiwanej ilości produkowanego prądu, mocy instalacji, jakości zastosowanych elementów. Duża instalacja fotowoltaiczna po prostu kosztuje więcej. Dlatego każdy potencjalny klient otrzymuje od nas swoją indywidualną wycenę.

Tak, możesz skorzystać z dofinansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych, a także dopłat rządowych do wymiany starego pieca na nowoczesne urządzenia grzewcze. Takie dofinansowanie wynosi 5000 zł i jest zwracane na wskazane konto po zakończeniu montażu i uruchomieniu urządzeń. Obecnie dostępne są takie programy jak: Mój prąd, AgroEnergia, Czyste powietrze. Pomagamy naszym klientom w otrzymaniu dofinansowania, wypełniając wszelkie konieczne dokumenty.

Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojego domu po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych, jeśli wybór instalacji skonsultowałeś ze specjalistami i zleciłeś montaż sprawdzonej firmie. Taka instalacja nie różni się o tej już zamontowanej w domu, a osoby z uprawnieniami stosują odpowiednie narzędzia i materiały eksploatacyjne. Decydują też o tym, czy potrzebna jest odgromowa instalacja.